KORONAVIRUS a jak snížit riziko nakažení

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Zasahuje nejčastěji horní a dolní dýchací cesty. Po týdnu od nakažení se projeví nemoc horečkami, které neustupují (mohou být i bolesti svalů a kloubů, kašel). Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a respirační potíže, trpí infekcí koronaviru! V případě, že máte obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem obraťte se telefonicky na svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, kde poskytnou informace o dalším postupu.

Koronavirus

Jedná se o jakýkoli virus patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. U člověka vyvolávají některé druhy viru běžná onemocnění (kašel, teploty, dýchací potíže), ale i závažnější choroby (SARS, MERS). Název je odvozen od uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Nový typ koronaviru – SARS-CoV-2 se objevil poprvé v prosinci 2019. Vědci dokázali popsat již jeho genetickou strukturu a na jeho výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označní COVID-19.

Mezi ohrožené skupiny patří hlavně senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

– Umývat ruce mýdlem nebo používat antibakteriální gel s obsahem alkoholu
- Při kašli a kýchání zakrývat nos a ústa nejlépe jednorázovým kapesníkem
- Vyvarovat se úzkému kontaktu s osobami, které mají příznaky nachlazení nebo chřipky
- Dbát na tepelnou úpravu masa a vajec
- Při kontaktu s volně žijícími či hospodářskými zvířaty používat ochranné pomůcky

Pokud potřebujete poradit s aktuálním výskytem koronaviru je k dispozici infolinka SZÚ: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

Zdroj: mzcr.cz

Spolehlivý obchod
Heuréka: ověřeno zákazníky

Vitalita.cz – přinášíme vám vitalitu již 21 let

Ceny včetně DPH | Kontakt | Nápověda

Copyright © 1999, 2020 Vitalita.cz (právní doložka)